Warto wiedzieć

Dla Pacjenta

Rejestracja

Telefon: 81 854 63 84
Fax 81 854 46 85
Pracujemy Pn-Pt, 8-18

Współpraca

Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
Visitors Counter

Gorączka u dziecka PDF Drukuj Email

Gorączka u dziecka

Prawidłowa temperatura ciała dzieci wynosi od 36 do 37°C. W tej temperaturze organizm najefektywniej pozyskuje składniki odżywcze i energię z pożywienia, najsprawniej buduje i regeneruje swe tkanki oraz usuwa zbędne produkty przemiany materii, aby nie zatruwały ciała. Większość niezbędnych dla zdrowia reakcji chemicznych zachodzi przy temperaturze 37°C.
Duże odchylenia od tej temperatury mogą spowodować zagrożenia dla zdrowia. Nic więc dziwnego, że organizm reaguje na gorączkę zespołem dolegliwych objawów. Dziecko płacze, ma gorącą głowę i ciało, jeśli potrafi mówić - skarży się na ból głowy i mięśni.

Dlaczego podwyższa się ciepłota ciała?

Każda temperatura powyżej 37°C może budzić niepokój, chociaż jej wysokość nie musi być wykładnikiem ciężkości choroby. Najczęściej przyczyną gorączki jest zakażenie wirusowe lub bakteryjne, rzadziej inne czynniki.

Czym grozi gorączka u dziecka?

Podwyższona temperatura ciała wywołuje dreszcze, ból głowy, pocenie się, rumieńce, przyspieszony oddech i tętno, uczucie pragnienia. Czasami mogą się pojawić poważniejsze objawy. Zaliczamy do nich silne dreszcze, po których następuje bardzo obfite pocenie i nagły spadek temperatury ciała, co powoduje osłabienie. 

Jak wpływa na zdrowie wysoka i długotrwała gorączka?

Długotrwała gorączka wpływa niekorzystnie na pracę wielu narządów wewnętrznych dziecka, zwłaszcza na ośrodkowy układ nerwowy, układ krążenia, nerki, wątrobę. Dziecko jest niespokojne, drażliwe, nie może zasnąć. Gorączka może również wywoływać napady drgawek lub śpiączkę, zaburzenia świadomości i zagrażać udarem cieplnym. Z tych względów niezbędne jest obniżenie temperatury przy pomocy leków przeciwgorączkowych.

Czy wzrost temperatury może nie mieć związku ze stanem chorobowym?

Gorączka pojawia się nie tylko wskutek infekcji wirusowej czy bakteryjnej, lecz również z powodu zbyt intensywnej zabawy, gry sportowej, przegrzania organizmu. U małych dzieci bowiem ośrodek termoregulacji w mózgu nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i ciepłota może wzrastać szybciej niż u dorosłych. Znając te uwarunkowania, po 20 minutach, gdy dziecko ochłonie, należy powtórnie zmierzyć temperaturę, gdyż może się okazać, że był to tylko chwilowy skok. Podwyższona temperatura może również być reakcją na szczepienia ochronne, kiedy do organizmu wprowadzono zmodyfikowane wirusy, bakterie lub ich toksyny, aby pobudzić układ odpornościowy i przygotować do zwalczenia ewentualnego zakażenia. 

Jakimi lekami obniżać gorączkę?

Dzieciom, które nie skończyły 12. roku życia, z zasady obniżamy gorączkę przy pomocy paracetamolu. Dlaczego zalecamy paracetamol, a nie kwas acetylosalicylowy? Ponieważ kwas acetylosalicylowy może się przyczynić do wystąpienia zespołu Reye'a. Choroba ta, choć rzadka, stanowi zagrożenie dla życia dziecka. Dochodzi do niej zwykle kilka dni po przebyciu grypy lub ospy wietrznej - gdy dziecku podano kwas acetylosalicylowy dla złagodzenia objawów i obniżenia gorączki.

Paracetamol - jak podawać?

Paracetamol jest bardzo dobrze tolerowany przez dzieci, toteż jeśli przestrzega się właściwego dawkowania, niekorzystne objawy uboczne występują bardzo rzadko (zaczerwienienie skóry, wysypka).
Leku nie należy podawać przewlekle, lecz ograniczać do kilku dni, gdy gorączka zwykle spada. Jeśli gorączka się nie obniży, co do dalszego leczenia należy koniecznie poradzić się lekarza prowadzącego. Należy ściśle przestrzegać właściwego dawkowania, gdyż przyjmowanie zbyt dużych dawek grozi poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Ścisły nadzór lekarza konieczny jest u pacjentów z zaburzeniami wątroby lub nerek. 

Co leczy paracetamol?

Jeśli przyczyną gorączki jest przeziębienie lub grypa, paracetamol uśmierza bóle głowy i gardła oraz kostno-mięśniowe towarzyszące infekcji. Pomaga również niemowlętom w czasie ząbkowania, gdy występuje stan zapalny dziąseł i zwiększone wydzielanie prostaglandyn powodujących dotkliwy ból.. Jego dobroczynny wpływ odczuwa się po 30-60 minutach od podania i utrzymuje się około 4 godzin na zrównoważonym, optymalnym dla organizmu poziomie.